Organizacja pogrzebów w zasiłku pogrzebowym na Starym i Nowym cmentarzu wraz z opłatami. tel. 59/8429891 , 601663796

Najważniejsze elementy oprawy pogrzebowej

pogrzeb

Pogrzeb w polskiej tradycji to nie tylko czas żałoby, ale także ważny rytuał, który pozwala sprawić, aby odejście bliskiej osoby było odpowiednio upamiętnione.

Podstawowe elementy oprawy pogrzebowej

Jednym z najczęściej stosowanych elementów oprawy pogrzebowej są kwiaty. Wieńce i wiązanki kwiatowe umieszczane są najpierw przy trumnie podczas uroczystości, a następnie układane na grobie. Czasem za pomocą kwiatów ozdabia się także wnętrze kościoła lub sali pożegnań.

Trudno wyobrazić sobie pogrzeb bez nastrojowej muzyki. Ceremonie pogrzebowe w tradycyjnym obrządku katolickim towarzyszą zwykle kompozycje odgrywane na organach. Można też wprowadzić inne instrumenty, jak skrzypce czy trąbki, a także zorganizować orkiestrę dętą. Ciekawym pomysłem jest też odtworzenie ulubionej piosenki zmarłego.

Jeśli chcemy, aby pogrzeb na długo zapadł w pamięć uczestników, warto pomyśleć także o oprawie multimedialnej. W tym celu można wykorzystać projektor do wyświetlenia filmów i zdjęć zmarłego. Dobrym pomysłem jest przygotowanie reportażu fotograficznego lub filmowego z uroczystości pogrzebowej.

Elementem pożegnania zmarłego często jest wygłoszenie mowy pogrzebowej. Jest to okazja do przypomnienia wydarzeń związanych ze zmarłą osobą, podkreślenia jej dokonań oraz podzielenia się osobistymi refleksjami. Mowa pogrzebowa w obrządku katolickim może zostać wygłoszona podczas nabożeństwa albo tuż po nim. W przypadku pogrzebu świeckiego mówi znajomy lub mistrz ceremonii.

Po pogrzebie organizuje się stypę, która może być okazją do wspominania zmarłej osoby. Najczęściej odbywa się ona w restauracji lub domu, a organizują ją zakłady pogrzebowe lub sami bliscy zmarłego.

Kiedy warto wynająć firmę pogrzebową?

Niezwykle ważną decyzją, istotną dla przebiegu ceremonii pogrzebowej, jest wybór odpowiedniej firmy zajmującej się usługami funeralnymi. Zadaniem takiej firmy pogrzebowej w Słupsku jest kompleksowe przygotowanie uroczystości zgodnie z życzeniem rodziny czy też ostatnią wolą zmarłego. Obejmuje to m.in.: organizację i transport zwłok, sporządzenie nekrologu, załatwienie formalności związanych ze zgonem oraz zamówienie kwiatów, zniczy czy innych elementów.

Wróć do bloga